Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. Ročník

7. 10. 2006

 

UČEBNICE PRO DRUHÝ ROČNÍK:

 

1.HODINA:


Vlastní výroba run

Abychom mohli s Runami dobře pracovat, měli bychom si pořídit vlastní runovou sadu, která by měla být naše a neměli bychom si jí půjčovat - jsou takové tři nejpoužívanější sady, první sada jsou runy vyryté do kamínků - viděla jsem kurzy, kde nabízeli, že za drobný poplatek si u nich můžete vyrýt takovéto runové kamínky sami- což je úplně ideální a ani cena nebyla nijak moc přemrštěná, nebo runy vyryté do dřevěných destiček,  dokonce jsem přečetla někde na webu, že někdo navrhuje nařezat si destičky z dřevěné násady na koště, to si nedokážu představit, obvyklejší je využít větev břízy, ale asi to je jedno, hlavně, že si to vyrobíte sami a že runy nebude nikdo jiný používat a poslední, které jsem viděla jsou runy, které jso vytepané z kovu, vypadají docela dobře a protože jsou vytepané na kostku, která má 6 stran a na každou stranu se vyryje jiná runa, tak 4 kostky jsou kompletní runová sada - je to praktické, i když si je -teda pokud nejste taky kováři prostě nevyryjete sami a musíte si je očistit a zasvětit, ale ne vyrýt.

Vyryté runy bychom měli vybarvit nějakými přírodními barvami, nebo můžete použít vlastní krev-pokud na to budete mít žaludek.Taky je důležité pořídit si nějaký sáček, do kterého runy dáte, dobré jsou přírodní materiály a taky si sáček můžete spíchnout sami, protože to není nic složitého, jinak poproste své zdatnější polovičky, nebo maminky, které Vám jistě rády pomohou.

Zasvěcení

Hotové runy bychom měli před prvním použitím zasvětit, nejlépe přímo v lese, na horách, nebo u řeky, když bude nejhůř, tak i  doma na nějakém našem místečku, které je jenom naše i pro ostatní magické obřady a ideální je, když se nevyužívá k ničemu jinému, když budeme na tom svém určeném místě, tak bychom je měli zasvětit všem čtyřem živlům - solí za živel země, vodou za živel vody, dýmem za živel vzduch a ohněm za živel ohně, přesný postup obřadu záleží na Vás-můžete využít znalosti denních a nočních hodin- no nebudu Vás omezovat jedním druhem obřadu, když byste měli postupovat podle toho, jak Vám to sedne nejlépe.

Samotný výklad

Jak jste si asi už všimli, tak runové kamínky, destičky, nebo kostky jsou docela malé - je to kvůli tomu, že runy se pro věštbu  házejí, nebo vrhají a to v počtu jedné runy pro jednoduchou otázku, a jinak vždy vrháme tři runy, a když potřebujeme upřesnit výklad, házíme zase další tři kostky a pokud je potřeba tak zase další tři kostky, které vybíráme vždy náhodně z pytlíku.Před samotným hozením run by jsme se měli soustředit na důvod věštby, měli bychom zklidnit svou mysl a naladit se na otázku, můžeme si pomoci i zapálením vhodných svící- prostě jako vždy-fantazii se meze nekladou, potom teprve můžeme už s vyslovenou otázkou - buď v duchu, nebo nahlas - může být podpořena i nějakým hezkým veršem,(existuje celá sada přímo runových veršů) nebo alespoň můžeme provést nějaký vlastní proslov k bohům od kterých bychom chtěli podporu, při věštbě, nebo i řešení otázky, kterou chceme vědět, vybereme si se zavřenýma očima tři runy a ty následně vrhneme - pokud provádíme výklad v přírodě, tak není na závadu, když máme obyčejné přírodní plátno, které rozprostřeme na místo, kde budeme chtít vrhat runami, abychom je taky potom všechny našly- další důvod proto, abychom měli plátno je ten, že samotné plátno můžeme použít jako pomůcku ve věštbě, pokud budou runy na plátně blízko u sebe - budou se více ovlivňovat a záviset jedna na druhé, pokud chceme vědět nějakou dobu, kdy se má něco stát - posuzujeme runy z hlediska, jak daleko jsou od středu plátna - čím blíže jsou středu, tím blíže je doba, kdy se bude dít událost o kterou se zajímáme a nebo tím důležitější bude tato událost pro současné dění a zase  čím dále od středu,  tím více je tato otázka důležitá pro budoucnost a méně pro současnost. Musíte si s tím pohrát sami a najít si svůj způsob a věřte mi, že určitě existuje. Někdo zase vytahuje runy po jedné z pytlíku a tvoří z nich obrazce podle kterých hádá odpověď na svou otázku, ale je to individuální, jako vše ostatní, co se v magii praktikuje.

Použití v magii

Použití  run je v magii velice rozmanité, můžeme například vyrýt runové znaky na svíce, které použijeme při jiném magickém obřadu, můžeme přes runy krásně meditovat, ale také si můžeme  vyrobit různé talismany, které obsahují runové písmo, nebo je můžeme použít  k napsání různých magických formulí, které se pak dají dále používat, můžeme používat jména, která se skládají z run a využívat dobrých vlastností, kterými runy vibrují a můžeme tyto runy slovně přeskládat, abychom mohli využít vlastností těchto jmen a konečně runami si můžeme zašifrovat text, když potřebujeme něco napsat, ale nechceme aby nám to ostatní četli -platí to ale samozřejmě jenom pro ten okruh z rodiny, která runy nezná. Věřím, že jejich použití je ještě daleko větší a opět záleží na Vaší vlastní fantazii.

Postup při výrobě run:

 

K vytvoření runové sady potřebujete 24 dřevěných špalíčků. Je jedno, zda kulatých nebo hranatých, musí to však být pravidelný tvar. Pokud jste dostatečně šikovní a máte hodně volného času, můžete si klidně ony kousky vytvořit ve formě pravidelného osmiúhelníku. Osmička je velmi silné runové číslo, dá se tedy očekávat, že zvýší magickou hodnotu runové sady.

Dřevo si můžete obstarat na různých místech. Jednak si můžete uřezat nějakou větev sami, pak ale počítejte s tím, že musíte nechat dřevo dostatečně vyschnout. Navíc nezapomeňte, že to stromu způsobí bolest, proto se mu předem omluvte a po uřezání větve poděkujte. Je ovšem jednodušší zajít do stolařství (či jiného obchodu) a zde koupit potřebnou tyč. Může to být např. dřevěná násada ke smetáku. Navíc je už předem opracovaná do kulatého tvaru, takže vám odpadá smirkování povrchu. Podotýkám ovšem, že dřevo by mělo být z plodonosného stromu (např. ovocného) nebo jasanu či dubu.

Po rytí run je nejobtížnější (a na čas nejnáročnější) operací řezání špalíčků. Doporučuji vám kolečka o průměru dva až tři centimetry a tloušťce půl až jeden centimetr, event. obdelníky 2,5×2 cm. Obstarejte si vhodný nástroj na rytí. Použitelné jsou normální kuchyňské nože nebo např. lékařský skalpel. Nejlepší ale bude zřejmě řezbářský nůž. Pamatujte, runy si musíte vyrýt sami, nesmí to za vás udělat někdo jiný! Runová sada je jedině a pouze vaše osobní záležitost, skrze níž se spojujete s vaším bohem. Bohužel vám neporadím jak co nejlépe špalíčky přidržet, aby při řezání "neběhaly" po stole. Zkuste použít normální svěrák nebo do špalíčku můžete vyvrtat dírku, pomocí které špalíček přišroubujete k podložce. Dírka zvýší stabilitu špalíčku na stole a pak ji můžete využít např. pro navlečení run na šňůrku, na které je budete uchovávat. Vyvrtat jich můžete více, ale pokud to budete dělat, pak doporučuji raději tři dírky než dvě. Rozhodně by neměly být čtyři. Jako jistou zajímavost uvádím, že runy je možné do dřeva také vypálit.

Na závěr ještě malá poznámka: Pokud si chcete udělat svůj vlastní gand (magická hůlka), máte na výběr ze tří možností:

  1. kruhový průměr
  2. čtvercový průměr
  3. plochá hůlka

Kompletní futhark se ryje na všechny hrany. Nejobtížnější je samozřejmě první varianta, proto bych doporučil dvě zbývající. Mohu-li poradit, varianta b) je trošku lepší, protože tam se runy symetricky rozdělí na čtyři skupiny po šesti. S možností c) se zase lépe pracuje a gandr není tak masivní jako u b).

Malování run

Když jsou runy hotovy, nastává druhá fáze - malování. Rytí je nejdůležitější operací, ale malování zvyšuje estetickou i magickou hodnotu run. Runy se, jak známo, aktivují krví vlastníka. Žádný zdroj se ovšem nezmiňuje o tom, že by se runová sada zasvěcovala krví. Proto si myslím, že to není nutné. Krve se používá, pokud např. chceme na někoho vrhnout kletbu nebo ji z něj sejmout apod. Leč kdo chce, pochopitelně může použít vlastní krev. Pamatujte ovšem na to, že zaschlá krev časem zčerná.

Pro barvení použijeme další důležité pravidlo: Runy se malují vždy tmavou barvou! Odstín záleží na osobním vkusu, vhodné je sladit ho s oblíbenou barvou vašeho boha. Osobně bych vám doporučil černou a tmavé odstíny modré barvy (např. temně fialová, indigová apod.).

Jaký prostředek použít? Ásatrú uznává vaši osobní svobodu, takže máte možnost volby. Např. můžete zasvětit svému bohu kousek jasanového dřeva, spálit ho a z popele a posvátné medoviny vytvořit černou barvu. Lze také vyrobit barvu z kůry či kořenů některých rostlin (např. bezu či vlašských ořechů).

Protože chceme, aby se runy líbily nejen nám, ale i tomu koho uctíváme, bude vhodné, abychom výsledné špalíčky natřeli bezbarvým lakem. Navíc tak ochráníme povrch před otěrem či špínou. Někteří autoři se však zmiňují o tom, že vrstva laku na povrchu dřeva zvyšuje bariéru mezi námi a runami. Takže se rozhodněte sami.

Uchovávání runové sady

Ideální by byla dřevěná krabička (šperkovnice, pokladnice...) ze stejného druhu dřeva. Stejně dobře nám ale poslouží i libovolná krabička ze dřeva, kovu, kamene, prostě z nějakého přírodního materiálu, nebo plátěný či kožený pytlík (osobně ale nevidím důvod, proč kombinovat runy s kůží z mrtvého zvířete). Pokud jsme do špalíčků vrtali, pak je navlečeme na šňůrku. Pamatujte, runy jsou pouze vaše, proto je nikomu nepůjčujte! Jedinou výjimkou je, pokud věštíte z run někomu jinému.

Zaříkání run

Velice důležitou částí je poslední fáze. Ta však prolíná oběma předcházejícími. Před započetím práce byste měli požádat svého boha o požehnání vaší činnosti. Při rytí run je vhodné odříkávat např. verše z Runatálu (pokud je ovšem znáte nazpaměť). Samozřejmostí jsou vaše čisté úmysly, neboť pokud runy ryjete např. jen ze zvědavosti, recese nebo chcete mít originální ozdobu, pak vás mohu ubezpečit, že získáte jen bezcenné kousky dřeva.

Můžete rytí run zapojit do vašeho obřadu vzývání boha (blót) a zaříkání bude tedy odpovídat patřičnému blótu. Toto se mi jeví jako nejlepší - vaše sada bude vznikat v posvěceném prostředí a váš kontakt s bohem bude silnější.Doporučuje se runy rýt v první den novu, ale čas není až tak zásadní. Důležitá je vaše vůle a pevné odhodlání získat kvalitní runovou sadu.


2.HODINA:


Amulety a talismany:

Runy se pochopitelně používaly také na amulety (předměty sloužící pro ochranu před negativními silami) a talismany (předměty určené k přivolání např. štěstí či zdraví). V následujícím seznamu naleznete významy run pro výrobu amuletů a talismanů. U spousty run však tyto dva pojmy splývají dohromady.

Fehu

Runa je prospěšná pro dovedení rozdělaných věcí ke konci, případně „popostrčení“ táhnoucích se řízení apod. Odstraňuje únavné průtahy (např. na úřadech). Podporuje pozitivní výsledky. Chrání před lidmi se zlými úmysly.

Uruz

Podporuje dobré zdraví fyzické i psychické, přitahuje nové příležitosti v životě, pomáhá přizpůsobení se nenadálým změnám.

Thurisaz

Poskytuje celkovou ochranu před neznámem. Vytváří ochranný štít proti nám nepřátelským silám. Dává nám sílu odrazit negativní věci.

Ansuz

Zesiluje komunikativní a tvůrčí energie. Pomáhá při zkouškách a prověrkách, poskytuje odpovědi na nezodpovězené otázky. Je vhodná např. při vstupním pohovoru při hledání nové práce.

Raido

Chrání na cestách - ať již skutečných či duchovních. Udržuje rychlý spád věcí a zabraňuje průtahům či možným překážkám. Dodává energii k cestě kupředu.

Kaunaz

Posiluje tvořivé energie, poskytuje sílu k hlubšímu pochopení problému, čistí myšlenky. Napomáhá intuitivnímu vnuknutí, když je nejvíce potřebné. Je spojována s ohněm a proto může rozdmýchat plamen sexuální přitažlivosti.

Gebo

Runa Gebo je symbol pro dar. Proto se používá k přivolání pozitivních událostí. Zvyšuje šanci na obdržení daru, získání financí (např. grantu) či jiného materiálního zabezpečení. Můžete také získat informaci, která povede k výše uvedeným ziskům. Runa díky svému příznivému působení pomáhá odhalit skryté talenty či objevit latentní schopnosti.

Wunjo

Přináší obecný úspěch. Runa koncentruje univerzální pozitivní síly a je proto vhodná pro dosažení štěstí. Ulehčuje průběh normálně složitých a těžkých událostí.

Hagalaz

Duchovní rozvoj, ponaučení, prohlédnutí a získání moudrosti - to je základní použití runy Hagalaz. V nepříznivé, až beznadějné situaci přináší štěstí. Zmírňuje těžké časy a dává naději na jejich brzký konec. Posiluje intuici, která vás pak bude varovat před nebezpečím.

Nauthiz

Nauthiz naplňuje touhy, ukončuje období osamělosti a neuspokojení. Pomáhá při léčení závislostí. Zprostředkovává věci, kterých je vám zapotřebí. Ty však ne vždy jsou to, co chcete!

Isa

Obecně zklidňuje situaci, pomáhá pozastavit nežádoucí děje, uchovává současný status quo. Ovládá netrpělivé a chladí horké hlavy.

Jera

Povzbuzuje plodnost, odměňuje za vynaložené úsilí a pozitivně ovlivňuje právní záležitosti. Podporuje cyklické střídání práce/odměna a napomáhá vzniku nových pracovních projektů.

Eihwaz

Mocná ochranná runa. Brání negativním silám v přístupu a čistí vzduch od škodlivých emocí. Odstraňuje překážky a nevraživost. Pomáhá osobám empaticky založeným, aby se zbavily negativních vibrací načerpaných od druhých lidí.

Pertho

Používá se pro rozvoj senzibility, sebezdokonalení a osvícení. Pomáhá nalézat skryté vnitřní schopnosti a vědomosti; odkrývá tajemství. Prospívá při získávání tajného vědění.

Algiz

Nejvšestrannější symbol celkové ochrany. Zajišťuje pomoc bohů a ochranu jejího nositele. V období zranitelnosti (např. nemoci) se používá pro posílení vlastní obrany. Do života vnáší mír, pokoj a pořádek.

Sowulo

Velmi silná ochranná runa. Obdařuje sebevědomím a osobní silou. Zvyšuje charisma a sebejistotu vystupování. Je však velmi agresivní, proto se její síla může vymknout kontrole. Pak se člověk stává arogantním. V tom případě je vhodné přejít na Algiz.

Teiwaz

Týrova runa podporuje vítězství. Bojovníci ji ryli na své zbraně, aby vyhráli svůj boj. V běžném životě zvyšuje soupeřivost, pomáhá ustát nelehké období či vydržet nepříjemnou situaci.

Berkana

Runa ochrany pro naše blízké - rodinu, přátele, zvířata či domov. Zvlášť vhodná je pro ochranu dětí.

Ehwaz

Vyvolává popud k zásadní změně, např. k přestěhování či ke změně zaměstnání. Usnadňuje přivykání období po změně. Zvyšuje adaptabilitu a vynalézavost.

Mannaz

Mannaz představuje lidstvo a obecně pak příslušnost k lidem. V situaci, kdy jsme osamělí, nám dává na srozuměnou, že nejsme sami a že ostatní lidé jsou stále tady. Žákům hledajícím učitele, jej přivede do cesty. Hledáte-li přátele, Mannaz vám pomůže.

Laguz

Velmi vhodná pro ty, kteří chtějí rozvinout své okultní schopnosti či senzibilitu, nebo je posunout na vyšší úroveň. Dále zvyšuje empatii a intuici.

Inguz

Podporuje plodnost (zejména u mužů), pozitivní kreativní energie a pomáhá dotáhnout rozdělané věci do úspěšného konce.

Othila

Chrání finance a majetek. Je vhodné ji umístit např. doma nebo do auta.

Dagaz

Zvěstuje svítání, nový začátek. Staré věci jsou přeneseny do minulosti, aby uvolnily místo těm novým. Pomáhá zbavit se našich zlozvyků (např. kouření).

 

Jak jistě víte amulet má člověka ochraňovat před zlem, neštěstím, smůlou. Zatímco talisman přináší například lásku nebo štěstí. Jsou mezi sebou často zaměňovány. Talismany i amulety můžou být dvojího druhu:

1) Amulety vás mají chránit před nekonkrétními věcmi, před negativní energií, zlem. No a talismany mají přinášet obecné štěstí.
2) Ať už do talismanu nebo amuletu můžete vložit svou vlastní informaci, "dát mu úkol" před čím vás má chránit, nebo co přinášet.3.HODINA:


Runová jména

 

Z názvů jednotlivých run můžeme seskládat i nejrůznější jména, která pak budou blahodárně působit na jejich nositele. Klasickým případem je anglosaský král Aethelstan. Jeho jméno se skládá z northumbrijských run Aethel a Stan; znamená „skála rodového majetku“. Je to jméno vskutku královské a jeho nositel mu dle historiků dělal čest.

První část jména souvisí runovým půlměsícem, kdy se daný člověk narodil či odhodlal přijmout nové jméno. Druhá pak vyplývá z času (narození/rozhodnutí). Prostřednictvím těchto referencí lze do osobního života uvést síly, které představují použité symboly.

Tak např. jméno Kenneth by se hodilo na chlapce narozeného 21. září ve 23:00. Skládá se z run Ken a Ethel, přičemž Ken vládne období od 13. do 28. září, zatímco Ethel hodině mezi 22:30 a 23:30. Dívka narozená 16. května v 16:45 by se mohla jmenovat Ingrid apod.

Pro další použití následuje seznam run a jejich ostatních názvů. Použít můžete i libovolný začátek slova, nemusíte do jména zahrnovat celý název runy. Prostě kombinujte.

runa

alternativní názvy

Fehu

Feoh, Feo, Fé, Fa, Fee, Feu, Feh, Faihu, Frey

Uruz

Ur, Uur, Uraz, Urus

Thurisaz

Thorn, Thurs, Dorn, Thor, Thuris, Thiuth, Thyth

Ansuz

As, Asa, Ansus, Aza, Ass, Aesc

Raido

Rad, Rit, Rid, Rádh, Reid, Reda, Rait, Rat, Raidha

Kaunaz

Ken, Kaan, Cen, Kenaz, Kusma, Kaun, Chaon

Gebo

Gyfu, Gibo, Giba, Gibor, Gipt, Gewa

Wunjo

Wyn, Wunna, Win, Winne, Winja, Wunnaz, Vend, Huun

Hagalaz

Hagal, Haegl, Hagel, Haal, Hagl

Nauthiz

Nyd, Naut, Need, Nid, Not, Noicz, Naudhiz, Naudhr, Naudh

Isa

Is, Iss, Eis, Iiz

Jera

Yar, Jara, Jar, Jer, Ger, Gaar, Ar

Eihwaz

Eoh, Eo, Eihwas, Eyz, Ihwar

Pertho

Peorth, Purth, Perthro, Pertra, Pairthra

Algiz

Elhaz, Akiz, Eolh, Eolx, Elux, Ezec, Algis

Sowulo

Sigel, Sig, Sól, Sun, Sigi, Sigil, Sugil, Saugil

Teiwaz

Týr, Tiu, Tiews, Ti, Tir, Tyz

Berkana

Beorc, Birk, Bercna, Brica, Bar, Bjarkan, Bairkan, Borg

Ehwaz

Eku, Eh, Eoh, Ehwo, Aihws

Mannaz

Man, Maan, Manna,Mann, Madur, Madhr

Laguz

Lagu, Laf, Laukiz, Lagus, Lago, Laugur, Laaz, Lögr

Inguz

Ing, Ingwaz, Enguz, Iggws, Ine, Yngvi

Othila

Odal, Ethel, Aethel, Odil, Odhal, Othala, Utal

Dagaz

Dag, Dags, Dagr, Daeg, Dar, Daaz, Tag


4.HODINA:


Základy věštění z run


Metání run

Nejprve uchopte runy do ruky. Hleďte do oblak, aby vás zrak nevedl při hodu runami, a odříkávejte modlitbu bohům. Po jejím skončení runy vrhněte na bílou látku, která izoluje runy od zbytku světa. Nejvhodnějším bohem je dárce run, Ódin. Bernard King doporučuje vzývat ho pomocí prvních dvou odstavců z Runatálu:

On visel na větry
zmítaném stromě,
v neznámu co koření;
jsa proklán kopím,
po devět nocí
moudrý Ódin sám sobě obětí.

Nejedl chléb a nepil nic,
jen hleděl v hlubin tmy,
pak zaplakal a runy vzal.
Konečně vrátil se.

Runy hoďte na látku v okamžiku, kdy končíte poslední verš.

Můžete také runy rozložit na stůl a opatrně je zamíchat, aniž byste se na ně dívali. Potom nad nimi přejíždějte rukou a vyberte ty, které vás nějakým způsobem přitahují; tato alternativa je vhodná pro věštění jiným lidem.

Počet run

Počet run, které vyberete k interpretaci, záleží na vaší osobní úvaze. Literární zdroje hovoří o třech znacích, pro přesnější věštbu se doporučuje znaků devět, a to tak, že nejprve interpretujete první trojici, pak vyberete a interpretujete druhou trojici a to samé opakujete pro trojici poslední.

Rád bych zdůraznil, že podle Tacita se staří Germáni, pokud padly runy zakazující danou činnost, nesměli ten den ptát znovu na tu samou věc. Pokud naopak runy jejich dělání schvalovaly, pak se lidé snažili získat další potvrzení.

Doba vrhání run

Obecně vzato, doba neovlivňuje kvalitu věštby. Přesto se někteří autoři shodují, že nejvhodnější dobou je první noc po novoluní nebo poslední noc před úplňkem. Staré severské kmeny spojovaly měsíční fáze se sudičkami osudu, nornami, proto je nutno brát tyto informace na zřetel. Opačným pólem je zatmění měsíce, kdy výsledky věštby byly nejhorší.

Bernard King doporučuje, abyste se ptali příslušné norny v její čas. Takto můžete konkretizovat dobu, na kterou se tážete:

norna

fáze měsíce

otázka na

příklad

Urd

první čtvrť

minulost

Udělal jsem to dobře?

Verdandi

úplněk

současnost

Dělám to dobře?

Skuld

poslední čtvrť

budoucnost

Udělám to dobře?

Významy run

runa

význam

Fehu

Finanční moc a prosperita v současnosti až blízké budoucnosti. Majetek nabytý výhrou či prací.

Uruz

Fyzická síla a rychlost. Může se týkat tazatele i jiných osob.

Thurisaz

Konflikty a komplikace osob s agresivní povahou. Nespolehlivost. Tendence vyhledávat změnu.

Ansuz

Požehnání, obvykle spojené s vírou. Pevnost ve víře.

Raido

Cesty, jak ve smyslu fyzickém, tak ve smyslu změny životního stylu. Doporučuje se neváhat se zásadním rozhodnutím.

Kaunaz

Možnost zdravotních potíží, celková fyzická či psychická churavost a komplikace.

Gebo

Dary ve smyslu oběti i velkorysosti. Vše, co se týká změn, jak ve smluvních kontraktech, tak v intimních vztazích.

Wunjo

Radost, rozkoš, ale i riziko z „neznalosti míry“. Je-li tazatel schopen sebekontroly, runa pro něj znamená celkový úspěch a uznání ze strany bližních.

Hagalaz

Nekontrolované síly, a to jak v hlubokých vrstvách podvědomí, tak i ve vnějším světě (nejčastěji počasí).

Nauthiz

Omezení způsobená nedostatkem. Usilovná snaha a těžká práce nakonec přinese osvobození od útrap, zaviněných finanční nouzí.

Isa

Psychologické překážky, výčitky, závist a zlost stojí v cestě myšlenkám a aktivitě. Při vytažení runa posiluje význam ostatních vylosovaných run.

Jera

Naděje a očekávání, výhled na mír a prosperitu. Příslib úspěchu. Výsledky minulých úsilí se brzy dostaví.

Eihwaz

V tazateli je síla rvát se s osudem, silná motivace a cílevědomost.

Pertho

Ženské záležitosti a tajemství, včetně ženské plodnosti. Skrytá tvořivost, která si žádá vaše usilí, aby se projevila.

Algiz

Nutkání chránit sebe nebo druhé. Snaha udržet si úspěch či získanou pozici.

Sowulo

Životní síla. Dobré zdraví a další pozitivní podmínky budoucího štěstí. Soulad mezi racionálním já a světem podvědomí.

Teiwaz

Tazatel ví, kde jsou jeho skutečné schopnosti. Obecný úspěch, štěstí v legálních záležitostech. Čest, spravedlnost, vůdcovství a autorita.

Berkana

Plodnost duševní i fyzická, osobní růst. Prosperita v podnikání či obchodě.

Ehwaz

Společenské postavení, věhlas týkající se tazatele i okolí. Zpráva ze světa bohů. Vytažení této runy potvrzuje bez jakýchkoliv pochybností významy run vytažených před ní.

Mannaz

Jedinec nebo národ. Vztah tazatele k ostatním a vztah ostatních k tazateli. Přátelé a nepřátelé.

Laguz

Úspěch na cestách a při koupi, ovšem s rizikem ztráty. Představivost, bohatý duševní život.

Inguz

Mužská plodnost, vysoké požadavky na fyzickou krásu, zájem o zdraví, rodinu a potomky.

Othila

Dědictví. Domov včetně jeho obyvatel, zařízení, duchovního dědictví a rodových hodnot.

Dagaz

Bezpečnost a jistota. Jasnost bílých dní v protikladu s nejistotou noci. Čas plánovat nebo se pustit do podnikání.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pomoc

(Mira, 14. 8. 2021 3:56)

Dobrý den udělá jsem si runy jak je mám aktivovat

Email

(Elisa, 24. 1. 2009 14:35)

Email je : janalip(zavináč)seznam.cz

Pomoc

(Elisa, 24. 1. 2009 14:34)

Ahoj. Nezobrazují se mi tam ty obrázky u Amulety a talismany:
Prosím pošlete mi je mail i s tím textem.
Mockrát Vám děkuji.
Elisa

JaK?

(Jakub, 6. 3. 2007 21:28)

jak poznam co ktery znak na runach jako na kostce znamena?